Ovo je bila prva u nizu objava otpočetih s prvom karantenom za vrijeme COVID-19 pandemije. Voda i zrak su prva pravila života, zato je prva objava hidracija tijela. Mnogi se možda pitaju zašto prvo voda? Zar ne idu prvo vitamini ili minerali, beta-glukan ili ehinacea? Hidracija tijela za imunitet je u prvom redu po značaju. Prije svega za dišne sluznice koje su prve u kontaktu s patogenima. Zato je bitno krenuti od temelja. Dakle, voda je prva. Onda ide hrana.
KOLIKO VODE nam treba?
Pitanje hidracije tijela nije samo o količini vode u jednom danu. U vrijeme dosade, kazaljka izbora tekućine teži odlutati dalje od razumne potrebe. Pijenje vode često se prepusti zaboravu i varljivom osjećaju žeđi. Možda zato stoga što su slatke, kofeinske ili alkoholne alternative zabavnije ili manje dosadne nego što je pijenje vode. Dok se približavamo zamkama neosviještenog izbora, ponekad se sjetimo uključiti racionalne alate za korekciju.
Ovako nekako: “Nisam pio vodu danas!”
Birati tekućinu za unos znači donijeti odluku prema potrebi, ne prema željama. Hidracija tijela je potreba. Na neki način smo stalno u minusu. Razmišljanje treba okrenuti u pravcu da smo već u zaostatku. Mi samo nadoknađujemo već potrošeno. Prvi i najvažniji nutrijent poslije kisika je voda. Zato je hidracija tijela ključna za funkcioniranje tijela općenito. Ne samo za imunitet. Shvaćanje da više od 50% našeg tijela čini voda, ponekad pomaže sjetiti se njene važnosti.
Stručnjaci ovih dana u svojim istupima naglašavaju koliko je bitna vlažnost sluznice općenito za njenu obrambenu funkciju i učinkovitost. Ljudsko tijelo (uzmimo 70 kg, 175 cm) dnevno u prosjeku troši/gubi 2 litre vode. Kao pravilo palca možemo uzeti mjeru mililitar za kaloriju. Boravak u kući ili stanu zahtijeva vrlo malu potrošnju dodatne energije. Niska razina sjedilačke aktivnosti, malo i ograničeno se krećemo.
Na računicu metabolizma u mirovanju (ili bazalnog metabolizma) u danu bez vježbanja i fizičke aktivnosti dodamo tek mali dio kalorija da bi dobili ukupan broj dnevne energetske potrošnje. Ukupni unos tekućine za nadoknadu neće prema tome biti veliki. U prosjeku neće prijeći 𝟭,𝟱-𝟮 𝗟. Ako ste vježbali ili fizički radili druge tjelesne aktivnosti dodajte 1-2 čaše vode. Ili više, ovisno o intenzitetu rada, odnosno uposlenoj snazi mišića.
Hidracija tijela je jako važna na bilo kojoj redukcijskoj dijeti. Svaki plan prehrane za mršavljenje mora uključiti dovoljan unos tekućine. Osobito kad su u pitanju proteinske dijete i keto dijeta. Povećan unos proteina znači veće količine ureje koju bubrezi trebaju izbaciti.
NIJE PIJENJE VODE JEDINI NAČIN HIDRACIJE TIJELA
Apsolvirali smo količine, sad na ključni pojam. Čak i ako ga krivo zovete (hidratizacija, hidratacija), znamo o čemu je riječ – voda. Hidracija tijela počiva na periodički pravilnom unosu vode. Redovito pijenje vode ne oslanja se u potpunosti na podsjetnik žeđi. Važno naglasiti koliko je redovita hidracija tijela bitna kod starijih osoba i male djece.
Pijenje vode je navika koju valja izgraditi naviku. Posebno u uvjetima gdje tome nismo skloni. Dug boravak u zatvorenom, gdje je suh zrak u kući/stanu (još uvijek je sezona grijanja), uvjetuje razdiobu dnevne potrebe vode na više manjih količina, 100 do 300 ml. Rješenja je nekoliko, nije sve u čaši vode.
- Čajevi, mineralna voda s limunom, limunada s vrlo, vrlo malo meda ili nula šećera sa stevijom ili prirodnim sladilima, voda s krastavcima, limunom, đumbirom i mentom
- Juha bistra, obrana ili malomasna. Osobito juha s povrćem. Može i riblja ili mesna juha, anpren, od rajčice …
- Salata – povrće u prosjeku sadrži preko 90% vode. Zdjelicu salate cca 200 g računajte kao šalicu vode !!! Eat your veggies!
- Voće – tek nešto manje vode u odnosu na povrće !! Štedite nepotrebne kalorije i birajte pića sa što manje šećera i masti.
- Alkohol će vas dehidrirati, ali ima sijaset drugih razloga zbog kojih u izolaciji (zbog Covid-19, gripe ili prehlade) nije dobar izbor
I još nešto jako bitno za napomenuti. Osim vode, povrće sadrži i minerale/elektrolite (istaknimo tek kalij) važne za cirkulaciju te iste vode u tijelu, normalan krvni tlak, izmjenu tvari te staničnu funkciju. Sve bitno za održavanje statusa vode u tijelu. Prema sadržaju kalija od povrća se ističu rajčica i bundeva, a kod voća banana.
- Sol
Budite oprezni kad je u pitanju sol (čitaj natrij). Normalno solite i nemojte dosoljavati hranu! Ukupni dnevni preporučeni unos soli je do 5 g. Pazite se skrivenih izvora dodatne soli. To su zimske ukiseljene namirnice, suhomesnati proizvodi, konzerve, suhi slani sirevi, grickalice, slani pekarski proizvodi, marinirano meso za roštilj.
Procesirani proizvodi koji sadrže puno aditiva općenito sadrže veće količine natrija, iako možda nisu slatki. Sol je natrijev klorid, ali natrij je element koji dolazi i u drugim spojevima, posebno u aditivima. Za tijelo nema razlike odakle natrij stiže, iz soli (NaCl) ili drugih oblika, na jednak način mora izbaciti višak preko bubrega ili znojem.
Zato je važno ne zaboraviti kako svi industrijski visoko procesirani proizvodi i slatkiši s dosta aditiva sadrže visok udio natrija. Nemaju neki proizvodi etiketu junk fooda bez veze.
UPOZORENJE – HIDRACIJA tijela JE ZA IMUNITET, SUVIŠNE KALORIJE NISU
COVID-19 globalna pandemija upozorava da nije vrijeme za devijantne prehrambene akrobacije i naopako ponašanje. Za one zaboravne, u povrće ne računamo pomfri, njoke niti krokete. Premda sadrže visoki udio krumpira na prehrambenoj deklaraciji. Sve dok se brinemo da nam hidracija tijela bude na odgovarajućoj razini, izbjegavamo suvišne kalorije.
Uobičajeni sjedilački način života odlično opisuje engleska riječ Couchpotato, kao krumpir za kauč. Pasivan život uključuje debele kcal kredite s masnim kamatama. Nakupljene masne zalihe će trebati vraćati jednom kad korona virus napusti naše živote.
hidracija tijela i nutritivna vrijednost VODE
Nutritivne vrijednosti vode? Nema vitamina, mrvica minerala. Zaboravljamo da bez vode nema života. Bez vode ne rade ni vitamini ni minerali. Naše tijelo građeno je od vode. Sve radi u vodi. Voda čini preko 50% tjelesne građe u starijoj dobi, u mlađoj čak 70%. Osnova svih naših fizioloških funkcija je voda. Stoga je zaboraviti vodu u kontekstu imuniteta velika greška. Hidracija tijela je temelj zdravlja, ne pitanje čime ćemo utažiti žeđ.
Evo Goethea i Fausta da nas podsjeti.
Sve je iz vode postalo! Sve nam voda održava!Alles ist aus dem Wasser entsprungen! Alles wird durch das Wasser erhalten!
bubrezi dijeta hrana za imunitet imunitet juha minerali mršavljenje sol voda