Konačno, prve jagode! Sezona jagoda kreće četvrti mjesec. Prvo svježe voće (iz lokalnog uzgoja)!!
Jagode, crvene, sočne, hranjive, prve među voćem sezone, s lakoćom među top 20 najjačih antioksidanta. Jedna šalica rezanih jagoda podmiruje 50% dnevne potrebe vitamina C i ujedno ima svega 30ak kcal?? I nema nimalo masti?
OK, nije baš na 4. decimalu, ali, da 0g masti u jagodi. Niskokalorična, hranjiva, pakirana timom vrijednih nutrijenata. I dolazi u najbolje vrijeme, u kasno proljeće (baš kad je trebalo za prehrani za imunitet tijekom izolacije i COVID-19 epidemije).
Znate li da 1 šalica jagoda sadrži toliko vitamina C da premašuje količinu za dnevni preporučeni unos?
Ali istodobno, osjetljiva i brzo propada. Zato, iskoristite sezonu, uživajte u ovim tjednima jagoda.
Fragaria x ananassa, vrtna jagoda je voće posebno u svakom pogledu. Za početak, ono što jedemo kao plod, uopće nije bobica! Prevareni? Pa ne baš, zapravo, suprotno :).
Ova lažna bobica (koju svejedno brojimo u bobičasto voće, iako sadrži sićušne sjemenke izvana) sadrži antioksidante, vitamine i minerale po kojima se snažno ističe. Niskokalorična i s odličnim sadržajem vlakana. Pogledajmo vrijedni nutritivni sastav.
Vitamini i minerali
Samo jedna šalica rezanih plodova jagoda sadrži oko 50 mg vitamina C, što pokriva 50% dnevnog preporučenog unosa, plus 1/4 unosa folata. O vitaminu C i koristima za imunitet, boranje kože, čvrstoću kože i zubnog mesa više u prethodnom postu. O folatu (folna kiselina je u suplementima), posebno važnosti za žensko zdravlje, funkciji živčanog sustava, pravilnoj sintezi krvi, i brojnim drugim koristima više nekom drugom nastavku. Ono što je posebno za jagodu je da poznati učinak antioksidanta ovdje dopunjuju brojni fenoli.
Mangan je metal važan u antoksidativnim i enzimskim sustavima koje naše tijelo proizvodi (Mn-SOD mangan super oksid dismutaza!), pa osim zaštitnog ima i radnu funkciju u metabolizmu masti i ugljikohidrata, samo izdvojimo produkciju i funkciju inzulina. Nizak sadržaj natrija i solidan udio kalija, čini jagodu odličnim izvorom za DASH dijetu kod regulacije krvnog tlaka.
ANTIOKSIDANTI
Antioksidanti – antocijani su moćni flavonoidni antioksidanti koji ujedno kao pigment daju svojstvenu boju jagode. Osim antocijana u manjem dijelu tu je još nekoliko antioksidanta iz iste porodice poput flavonola, a važna je sadržaj elaginske kiseline. Elaginska kiselina je fitokemikalija koja se istražuje zbog antikancerogenog učinka.
Gledano prema ORAC ljestvici vrijednosti, jagoda je tek nešto malo niže od borovnica prema antioksidativnoj vrijednosti. Za potonju svi znaju kako je vrijedan izvor antioksidanta, za jagodu mali broj. Ono što nam je blisko i uobičajeno od hrane, često smo skloni zaboraviti ili podcijeniti vrijednost.
JAGODE – NiskokaloričnO VOĆE
Svega 50 kcal u jednoj šalici ovog sočnog narezanog voća. Uz to, jagode sadrže ništa masti 0%! Šećer daje jagodama slatkoću, ali uz sadržana vlakna on se sporije upije u tijelo, što čini značajnu razliku.
Trostruka je podrška imunitetu (antioksidanti, mangan, vitamin C), ujedno bez masti i s dosta vlakana. Kad spominjemo vlakna, nije zgoreg podsjetiti na sadržaju FODMAP vlakana. Monash University je 2021 testirao jagode i utvrdio preporučenu dozu od 60 g jagoda za FODMAP dijetu. Veće količine od toga premašuju količinu fruktoze. To je količina otprilike 5 srednje velikih jagoda.
Odlično se kombiniraju s čokoladom tamnom, jogurtom. Dodajte par komadića jagoda u zelenu salatu radi svježine! Idealno je voće za obrok poslije vježbanja.
Ako se borite s emocionalnim hranjenjem, jagode mogu biti savršen izbor. Uz vrlo malo čokolade, jedna kockica ribano, jagode su sigurna hrana za dušu (soul food). Ali i za srce ♥, doslovno. Zajedno čine odličan izbor protektivnih antioksidanta za LDL-kolesterol i kardiovaskularno zdravlje.
NEDOSTACI JAGODE
Jagoda je vrlo osjetljivo voće koje ne može dugo stajati nakon branja. Kao lako kvarljivo voće, osjetljiva je i delikatna. Važno je ciljati konzumirati jagode najprije u svježem stanju. Odlično će poslužiti za razne smoothieje, voćne salate. Možete ih miksati u crvene smoothieje u kombinaciji s ciklom, jako dobro se slažu. Jagoda na neki način pokriva okus cikle.
Tek kad iscrpite načine potrošnje u svježem stanju, razmišljajte o ukuhavanju džema, slatkog, kompotu od jagoda, kolačima s jagodama. Snijeg od bjelanjaka jaja i jagode su isto odlična kombinacija. Ako želite sačuvati njen vitaminski duo (folat i vitamin C su jako osjetljivi i gube se prilikom toplinske obrade) nastojte je što manje koristiti za kolače pečenjem. Jagode svježe miksane radije dodajte kao nadjev već pečenom biskvitu prilikom služenja.
Masovni uzgoj i kratka sezona znače oprez prilikom kupovine zbog korištenja zaštitnih sredstava. Jagode kupljene u velikim trgovačkim centrima svakako dobro operite kako bi čim više uklonili zaštitna kemijska sredstva. Zaštita jagoda kemikalijama se koristi zbog iste osjetljivosti ploda o kojoj smo govorili.
Zbog hranjivosti i druga manja živa bića također bi rado pojela jagodu. Dobro operite prije konzumacije jagode posebno ako inače imate neki autoimuni problem. Jednako vrijedi ako imate neku intoleranciju na hranu pa je nadutost ne tako rijetka pojava. Osobe jako senzitivne na pesticide, razne vrste kontaktnog dermatitisa i sa čestim reakcijama na kemikalije su uključene.
Za alergične, na žalost nema drugog rješenja osim potpunog izbjegavanja jagoda. Osobito važno za roditelje djece koja imaju alergiju na jagode.
Nutritivna svojstva jagode
0% masti antioksidanti antocijani cikla dijeta elaginska kiselina flavonoli FODMAP folat imunitet jagode jaja kolesterol kombinacije hrane koža mangan niskokalorično obrok poslije vježbanja polifenoli probava salata smoothie vitamin C vlakna voće voće kao začin zdravlje srca