Što je BMI indeks?
Znate li svoj BMI indeks? Ili koja je vaša idealna tjelesna masa? Koliko kilograma bi trebali imati na svoju odraslu visinu? Može i ovako – koliko ste teški? Kao nutricionist u praksi sam ovo pitanje susreo jako puno puta. Sama kilaža ili tjelesna masa u kilogramima ne znači puno bez objašnjenja. Kilogrami nisu nešto što je proizvoljna mjera, važno je znati taj broj iz više razloga.
Uzevši koliko puta se čovjeka danas izmjeri, počevši odmah od rođenja, zapanjujuće da do odrasle dobi malo ljudi zna koja bi trebala biti njihova idealna tjelesna masa. Normalna, prekomjerna, debljina, pothranjenost, za zdravlje nije svejedno koliki broj kilograma nosimo.
Gotovo dvjesto godina nam je poznato kako omjer visine i kilograma mora biti povezan na neki način. Belgijski matematičar i statističar Adolphe Quetelet (1796-1874) je još daleke 1832. postavio formulu koju danas poznajemo kao BMI indeks (eng. body mass index). Otad se svijet stubokom promijenio, ali njegova matematika i danas se koristi.
Evo primjera kako možete izračunati svoj popularni BMI ili indeks tjelesne mase (ITM). Izražava se kao masa tijela (kg) podijeljeni s visinom tijela na kvadrat (kg/m2).
KALKULATOR ZA BMI INDEKS
Formula za izračun BMI je jednostavna. U donji formular unesite svoje mjere za visinu i broj kilograma u polja ispod kako bi saznali koji je vaš BMI indeks:
U gornjoj tablici prikazani su rasponi vrijednosti koje formula daje. Možete odmah usporediti dobiveni BMI indeks s referentnim rasponima idealne tjelesne mase. Primjerice, normalna tjelesna masa znači imati BMI indeks od 18,5 do 25. Iako nije bez svojih mana i slijepih točaka, on je u standardnoj primjeni u praksi i u literaturi danas. Često se povezuje s oblikom tijela (kruške, jabuke) prilikom objašnjavanja dobivenih podataka.
Ako vas zanima više načina mjerenja ITM i kalkulator dnevnog unosa kalorija za vaš broj kilograma, saznajte ovdje (link na stranicu s kalkulatorima →
Nije BMI jedini koji opisuje stanje naših tjelesnih proporcija. Postoji i drugi put kojim se računa takozvana idealna tjelesna masa. Postoji više različitih formula za izračun idealnih tjelesnih proporcija (Robinson, Devine, Hamwi). Za razliku od BMI indeksa, izračun idealne tjelesne mase je manje apstraktan. Daje konkretan broj kilograma prema vašoj visini i spolu.
Evo primjera za izračun ITM pomoću spola i visine po formuli prema Robinsonu.
Za nešto preciznije tumačenje BMI, u praksi se koristi omjer struka i bokova. Nešto novijeg datuma je indeks masnog tkiva ili FMI (eng. fat mass index). Govori o poželjnom udjelu masnog tkiva u organizmu. Kako bi se indeks mogao izračunati, potrebno je znati udio masnog tkiva u tijelu. Može se izmjeriti kaliperom ili BIA analitičkom vagom.
U slučaju da nemate analitičku vagu, niti kaliper za nešto grublju procjenu može poslužiti i obična krojačka traka. Masno tkivo možete izračunati mjerenjem tjelesnih opsega na ovoj stranici →
Naravno, sve ove formule imaju svoje mane i nedostatke. Kod osoba jako visokog ili niskog rasta formule teže mogu odrediti kako je to priroda zamislila s omjerom kilograma i centimetara visine. Zato ovakve formule nisu 100 % univerzalne. Ne može jedna formula vrijediti za sve tipove građe. Dodajmo na to i problem zdrave mišićne mase. Ako vježbate i imate višak mišića, BMI indeks će vas krivo procijeniti nezdravim. Zato je važno oko tjelesne mase savjetovati sa stručnjacima kako bi znali što znači dobiveni broj.
Svako tijelo je biokemijski/metabolički i/ili genetski različito. Zato i pristup u nalaženju idealnog načina prehrane može jedino biti individualan. Upoznavanje sa svojim idealnim proporcijama je tek početna osnova za orijentaciju u prehrani. Bilo kroz BMI indeks ili druge načine procjene idealne tjelesne mase, nije dobro fiksirati se jednom brojkom. Jednako tako ne valja dozvoliti sebi preveliko odstupanje od naših idealnih mjera koje smo genetski naslijedili od rođenja.
BMI indeks debljina dijeta formula za izračun ITM idealna tjelesna masa kalorije omjer struka i bokova prehrana tjelesna građa